Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Polyester Skirt Suit 12 Blue Metallic Shawl Collar Classic 2PC Timeless
$53.97 $43.18
Material& Lining: Polyester
Suitand Skirt have Lining
Measurementsare approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) -Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 24.5” – Length: 23”
Skirt: Waist: 34″(17×2) – Hips:43″(21.5×2) – Length: 25” – Interior Hem: 1.5″
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 12 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | Polyester |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 43 in |
| Theme | Classic |
| Country of Origin | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Material& Lining: Polyester
Suitand Skirt have Lining
Measurementsare approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) -Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 24.5” – Length: 23”
Skirt: Waist: 34″(17×2) – Hips:43″(21.5×2) – Length: 25” – Interior Hem: 1.5″



























Reviews
There are no reviews yet.