Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Polyester Skirt Suit Size 22W Lime Green Textured Shawl Collar 2PC New
$82.97 $66.38
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Skirt has elastic on Waist
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 52″(26×2)- Shoulder to cuff: 20.5”- Length: 25”
Skirt: Waist: 42″(21×2) – Hips: 55″(27.5×2) – Length: 27”- Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 22W |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 22W |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined", "Tailored"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 52 in |
| Waist Size | 42 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Green |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Pleated Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 55 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Le Suit |
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Skirt has elastic on Waist
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 52″(26×2)- Shoulder to cuff: 20.5”- Length: 25”
Skirt: Waist: 42″(21×2) – Hips: 55″(27.5×2) – Length: 27”- Interior Hem: 1.5″



























Reviews
There are no reviews yet.