Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Women Polyester Blazer Scarf Size 10 Purple Single Breasted Lined 1PC
$26.97 $21.58
Blazer is in excellent condition
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder:33’’ (16.5×2)
Armpit to armpit: 40’’ (20×2)
Shoulder to cuff: 21”
Length, from back ofcollar seam to hem: 23.5’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Chest | 40 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10 |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Lining Material | Polyester |
| Color | Purple |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Blazer is in excellent condition
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder:33’’ (16.5×2)
Armpit to armpit: 40’’ (20×2)
Shoulder to cuff: 21”
Length, from back ofcollar seam to hem: 23.5’’

















Reviews
There are no reviews yet.