Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
MAXMARA Women Black White Wool Polyamide Stretch Lined Career Blazer Size 4
$64.97 $51.98
Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2)
Armpit to armpit: 37″(18.5×2)
Arm Length (Shoulder toArmpit): 24’’
Length, from back ofcollar seam to hem: 22’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Chest | 37 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 4 |
| Accents | Pockets |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 33 in |
| Style | Suit |
| Features | ["Lined", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Shoulder to cuff | 24 in |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Lining Material | Polyester |
| Color | Black-White |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Italy |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Max Mara |
Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2)
Armpit to armpit: 37″(18.5×2)
Arm Length (Shoulder toArmpit): 24’’
Length, from back ofcollar seam to hem: 22’’





















Reviews
There are no reviews yet.