Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New Jones New York 2PC Brown Beige Polyester Notch Collar Skirt Suit Size 4
$69.97 $55.98
Material and lining:Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate/ taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 22.5”
Skirt: Waist:29″(14.5×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 23” – Interior Hem: 1.3″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 4 |
| Hips | 38 in |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Waist Size | 29 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown-Beige |
| Lining Material | Acetate |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Material | ["100% Polyester", "Acetate-Nylon-Elastane"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Five-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Jones New York |
Material and lining:Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate/ taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 22.5”
Skirt: Waist:29″(14.5×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 23” – Interior Hem: 1.3″

























Reviews
There are no reviews yet.