Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New York & CO Polyester Pant Suit Size 2 Beige Crepe Janet Street Trouser 2PC
$72.97 $58.38
Material and lining: Polyester–Suit has 2 faux pockets- Loops for belt
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 22.5”
Pant: Waist: 28″(14×2) – Rise: 12.5” -Inseam: 33″ – Length: 43” – Leg Opening: 11″ – Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | Indonesia |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 2 |
| Jacket Sleeve Button Style | Four-Button |
| Fabric Type | Crepe |
| Vintage | No |
| Rise | 12.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 33 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Waist Size | 28 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Beige |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | Classic |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Evan Picone |
Material and lining: Polyester–Suit has 2 faux pockets- Loops for belt
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 22.5”
Pant: Waist: 28″(14×2) – Rise: 12.5” -Inseam: 33″ – Length: 43” – Leg Opening: 11″ – Interior Hem: 1.5″



























Reviews
There are no reviews yet.