Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Sharagano Polyester Rayon Stretch Pant Suit 8 Brown Chambray Notch Collar 2PC
$46.97 $37.58
Material: Spandex-Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Pant have Lining – Suit has 2 faux pockets – Pant has 2 backfaux pocket
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 22”
Pant: Waist: 33″(16.5×2) – Rise: 12” -Inseam: 31.5″ -Length: 41” – Leg Opening: 9.0″ – Interior Hem: 1.0″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 8 |
| Rise | 12 In |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 33 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Modified Item | No |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | Business |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Sharagano |
Material: Spandex-Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Pant have Lining – Suit has 2 faux pockets – Pant has 2 backfaux pocket
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 22”
Pant: Waist: 33″(16.5×2) – Rise: 12” -Inseam: 31.5″ -Length: 41” – Leg Opening: 9.0″ – Interior Hem: 1.0″























Reviews
There are no reviews yet.