Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Shoedazzle Faux Leather Knee High Boots 9 Cream ace Zip Balan Lug Sole Padded
$33.97 $27.18
- With a round toe shape, zip closure, and medium calf width, these boots offer both comfort and practicality.
- The block heel and lug sole provide a touch of elegance, while the ivory color makes them easy to pair with a variety of outfits.
- Perfect for parties, casual outings, or business meetings
- These boots are a reliable choice for the fall, winter, and spring seasons
Platform: 0.7 in
Heel: 2.3 in
Shaft: 14.7 in
1 in stock
| Weight | 4.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.0 × 14.0 × 3.0 in |
| Shoe Shaft Style | Knee High |
| Pattern | Solid |
| Toe Shape | Round Toe |
| Closure | Zip |
| US Shoe Size | 9 |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Party/Cocktail"] |
| EU Shoe Size | 40 |
| Color | Ivory |
| Lining Material | Faux Leather |
| Calf Width | Medium |
| Heel Height | Mid (2-2.9 in) |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Type | Boot |
| Customized | No |
| Heel Style | Block |
| Style | Sock |
| Theme | City |
| Features | Comfort |
| Shoe Width | M |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Upper Material | Faux Leather |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | ShoeDazzle |
- With a round toe shape, zip closure, and medium calf width, these boots offer both comfort and practicality.
- The block heel and lug sole provide a touch of elegance, while the ivory color makes them easy to pair with a variety of outfits.
- Perfect for parties, casual outings, or business meetings
- These boots are a reliable choice for the fall, winter, and spring seasons
Platform: 0.7 in
Heel: 2.3 in
Shaft: 14.7 in





























Reviews
There are no reviews yet.