Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
SIONI Women Knit Skirt Suit Top Size 8 Blue Metallic Beaded Timeless Cardigan
$90.97 $72.78
Material: Wool -Acrylic -Lurex & Lining: Polyester
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and notstretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 24.5”-Length: 23”
Top: Chest: 18”- length: 19”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2)- Hips: 37″(18.5×2) – Length: 28”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | Party/Cocktail |
| Size | 8 |
| Hips | 37 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Knit |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit Top |
| Features | ["Lined", "pockets", "Vintage"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Waist Size | 29 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Wool-Acrylic-Lurex |
| Front Type | Flat |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit Top |
| Jacket Cut | Open Front |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Sioni |
Material: Wool -Acrylic -Lurex & Lining: Polyester
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and notstretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 24.5”-Length: 23”
Top: Chest: 18”- length: 19”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2)- Hips: 37″(18.5×2) – Length: 28”





























Reviews
There are no reviews yet.