Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
St John Collection By Marie Gray Knit Jacket Size 8 Zip Up Front Leaf Print
$59.97 $47.98
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 42″(21×2)- Shoulder to cuff: 25”- Length: 22.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | United States |
| Chest | 42 in |
| Neckline | High Neck |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Fabric Type | Knit |
| Accents | Zipper |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Full Zip |
| Features | Stretch |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Pattern | Floral |
| Knit Style | Tight-Knit |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Character | Marie |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Green-White-Black |
| Material | Knit |
| Fit | Athletic |
| Size Type | Regular |
| Type | Sweater |
| Theme | City |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | St John Collection |
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 42″(21×2)- Shoulder to cuff: 25”- Length: 22.5”





























Reviews
There are no reviews yet.