Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Suit Studio Women Polyester Skirt Suit 18 Black Shawl Collar Belted Pleated
$37.97 $30.38
Material & Lining:Polyester / Suit and Skirt haveLining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff: 18.5”- Length: 22.5”
Skirt: Waist: 37″(18.5×2)- Hips: 48″(24×2) – Length: 27” – Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 18 |
| Hips | 48 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 18 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Belted"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 45 In |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 37 in |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Suit Studio |
Material & Lining:Polyester / Suit and Skirt haveLining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff: 18.5”- Length: 22.5”
Skirt: Waist: 37″(18.5×2)- Hips: 48″(24×2) – Length: 27” – Interior Hem: 1.5″





















Reviews
There are no reviews yet.