Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Suit Studio Women Polyester Skirt Suit Size 12P Black Notch Collar Lined 2PC
$49.97 $39.98
Material & Lining:Polyester / Suit and Skirt haveLining / Faux pockets
Measurements areapproxima te
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 23.5’’-Length:23”
Skirt: Waist: 34″(17×2)- Hips: 43″(21.5×2) – Length: 24”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Cambodia |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 12P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 12P |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 34 in |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Hip Size | 43 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Suit Studio |
Material & Lining:Polyester / Suit and Skirt haveLining / Faux pockets
Measurements areapproxima te
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 23.5’’-Length:23”
Skirt: Waist: 34″(17×2)- Hips: 43″(21.5×2) – Length: 24”



























Reviews
There are no reviews yet.