Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
TAHARI ASL 2PC Black Striped Polyester Rayon Notch Collar Pant Suit Size 10
$49.97 $39.98
Material: Polyester-Rayon& Lining: Polyester / Suit and Pant have Lining
Suit has 2 faux pockets –Pant has 2 side pockets -2 faux back pockets-Loops for belt
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff:22.5”- Length: 24”
Pant: Waist: 32″(16×2)– Rise: 12.5” -Inseam: 28″ – Length: 38.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Fabric Type | Rayon |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | No |
| Rise | 12.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 28 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Faux pockets", "Loops for belt"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Pants Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | Business |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Tahari |
Material: Polyester-Rayon& Lining: Polyester / Suit and Pant have Lining
Suit has 2 faux pockets –Pant has 2 side pockets -2 faux back pockets-Loops for belt
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff:22.5”- Length: 24”
Pant: Waist: 32″(16×2)– Rise: 12.5” -Inseam: 28″ – Length: 38.5”























Reviews
There are no reviews yet.