Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
TAHARI ASL Polyester Rayon Blazer Size 18W Bright Yellow Double Breasted Belted
$58.97 $47.18
Astylish and vibrant choice for any occasion.
This bright yellowblazer features:
- Double-breasted closure
- Belted waist
- Material:Polyester –Rayon & Lining: Polyester
Measurementsare approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulderto shoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 48″(24×2) – Shoulder to cuff:24”-Length: 26.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester-Rayon |
| Chest | 48 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Size | 18W |
| Fabric Type | Rayon |
| Accents | ["Button", "Colllar"] |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit-Blazer |
| Features | ["Lined", "Belted"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Yellow |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Blazer |
| Theme | Preppy |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | TAHARI ASL |
Astylish and vibrant choice for any occasion.
This bright yellowblazer features:
- Double-breasted closure
- Belted waist
- Material:Polyester –Rayon & Lining: Polyester
Measurementsare approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulderto shoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 48″(24×2) – Shoulder to cuff:24”-Length: 26.5”























Reviews
There are no reviews yet.