Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tahari ASL Women Polyester Rayon Skirt Suit Size 14P Black Striped Lined 2PC
$47.97 $38.38
Material: Polyester- Rayon & Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 zipped pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 22.5”
Skirt: Waist: 34″(17×2)- Hips: 42″(21.5×2) – Length: 21”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 14P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 14P |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Tiered"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 43 in |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester -Rayon |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Hip Size | 42 in |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | TAHARI ASL |
Material: Polyester- Rayon & Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 zipped pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 22.5”
Skirt: Waist: 34″(17×2)- Hips: 42″(21.5×2) – Length: 21”























Reviews
There are no reviews yet.