Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
TAHARI Women Polyester Blazer Size 4 Single Breasted Blue Lined Belted
$24.97 $19.98
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder: 30 ’’(15×2)
Armpit to armpit: 37″(18.5×2)
Waist: 30”(15×2)
Sleeve, shoulder to cuff:19.5”
Length, from back of collarseam to hem:23″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Chest | 37 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Button |
| Occasion | Business |
| Size | 4 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Lining Material | Polyester |
| Accents | ["Button", "Zipper"] |
| Vintage | No |
| Fit | Classic |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Features | ["Belted", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Tahari |
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder: 30 ’’(15×2)
Armpit to armpit: 37″(18.5×2)
Waist: 30”(15×2)
Sleeve, shoulder to cuff:19.5”
Length, from back of collarseam to hem:23″



















Reviews
There are no reviews yet.