Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tally Taylor Polyester Blazer Size 16 Royal Blue Beaded Shawl Ruffle Collar New
$56.97 $45.58
Material & Lining: Polyester/ Blazer has lining
Measurements are approximate / taken with thegarment laying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff:25” – Length: 25”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Chest | 43 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 16 |
| Fabric Type | Silk |
| Accents | ["Beaded", "Button"] |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Features | ["Collared", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Royal Blue |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Tally Taylor |
Material & Lining: Polyester/ Blazer has lining
Measurements are approximate / taken with thegarment laying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff:25” – Length: 25”





















Reviews
There are no reviews yet.