Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
TERRAMINA Polyester Metallic Blazer Size 20 Black Gold Mid Length Lined 1PC
$32.97 $26.38
Beautiful Blazer in excellent condition
Blazer has 2 faux pockets
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder: 37’’(18.5×2)
Armpit to armpit: 49″(24.5×2)
Length, from back of collarseam to hem:34″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Jacket/Coat Length | Long |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Chest | 49 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Formal", "Party/Cocktail"] |
| Size | 20 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Lining Material | Acetate |
| Color | Black |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Fit | Regular |
| Personalize | No |
| Size Type | Plus |
| Department | Women |
| Type | Blazer |
| Theme | Metal |
| Style | Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Terramina |
Beautiful Blazer in excellent condition
Blazer has 2 faux pockets
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder: 37’’(18.5×2)
Armpit to armpit: 49″(24.5×2)
Length, from back of collarseam to hem:34″

















Reviews
There are no reviews yet.