Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
TERRAMINA Skirt Suit Size 16 Wine Collarless Beaded Embellished Timeless 2PC
$74.97 $59.98
Material & Lining : Polyester / Suit and Skirt have Lining / Skirt has some elastic onwaist
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 47″(23.5×2) – Shoulder to cuff:25”- Length: 25
Skirt: Waist: 35″(17.5×2)- Hips: 48″(24×2) – Length: 34”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 16 |
| Hips | 48 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Silk |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined", "Beaded"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Colorblock |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 47 in |
| Waist Size | 35 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Wine |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Terramina |
Material & Lining : Polyester / Suit and Skirt have Lining / Skirt has some elastic onwaist
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 47″(23.5×2) – Shoulder to cuff:25”- Length: 25
Skirt: Waist: 35″(17.5×2)- Hips: 48″(24×2) – Length: 34”





























Reviews
There are no reviews yet.