Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
- You cannot add that amount to the cart — we have 1 in stock and you already have 1 in your cart. View cart
Valentine Polyester Skirt Suit Top 12 Gold Black Beaded Open Front Lined 3PC
$68.97 $55.18
Material & Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2)- Shoulder to cuff: 21.5” – Length: 23.5”
Top: Pit to pit: 40″(20×2) – Length: 20”
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 42″(21×2) – Length: 27”- Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 12 |
| Hips | 42 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Polyester |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Sui Top |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 43 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gold -Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit Top |
| Jacket Cut | Open Front |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Valentine |
Material & Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2)- Shoulder to cuff: 21.5” – Length: 23.5”
Top: Pit to pit: 40″(20×2) – Length: 20”
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 42″(21×2) – Length: 27”- Interior Hem: 1.5″



































Reviews
There are no reviews yet.