Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Valentino Boutique Vintage Wool Blazer 10 Vanilla Shawl Collar Made in Italy
$98.97 $79.18
Material: Wool & Lining: Polyester
Blazer Lining – Blazer has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 19”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Chest | 40 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10 |
| Accents | Button |
| Vintage | Yes |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Features | ["Collared", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Ivory |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Country/Region of Manufacture | Italy |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Valentino |
Material: Wool & Lining: Polyester
Blazer Lining – Blazer has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 19”



























Reviews
There are no reviews yet.